Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-04-29

handel

Agroeksport spowolni, ale się nie cofnie

Mimo trudniejszych warunków eksportowych przed branżą spożywczą zapewne kolejny rekordowy rok. Bariera ćwierci biliona złotych sprzedanej za granicę żywności jednak nie pęknie

W otoczeniu gospodarczym wciąż utrzymuje się kilka czynników, które mogą znacząco zaszkodzić polskiemu eksportowi produktów rolno-spożywczych. Przez lata sprzedaż zagraniczna płodów rolnych dynamicznie rosła, w zeszłym roku osiągnęła rekordową wartość 236 mld zł. W ciągu ostatnich 20 lat tylko raz – w roku 2009 – zdarzyło się, że wartość eksportu sektora spożywczego była niższa niż w poprzedzających 12 miesiącach.

Ryzyko, że sytuacja w tym roku się powtórzy, generują chociażby umocnienie złotego, ogólnoświatowe zawirowania w handlu związane z napiętą sytuacją międzynarodową, przedłużające się strajki rolnicze oraz wciąż liberalne podejście UE do sprowadzania konkurencyjnych dla Polski produktów spożywczych z Ukrainy. Eksporterów niepokoić może również znaczący spadek notowań cen żywności na świecie. Indeks cen żywności mierzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) utrzymuje się w trendzie spadkowym od kwietnia 2022 r., aczkolwiek ostatni odczyt, za marzec 2024 r., był pierwszym, w którym notowania odbiły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00